tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ducati Hypermotard 950 - ekstra emocje i ekstrawagancja [TEST]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Ducati Hypermotard 950 - ekstra emocje i ekstrawagancja [TEST]

Autor: Piotr Barry Bary³a 2019.02.04, 11:31 Drukuj

Ducati Hypermotard to owoc genetycznych eksperymentów przeprowadzanych na motocyklach przez włoskich konstruktorów. Efekt fascynacji stylem supermoto i odważny krok w kierunku, powiedzmy sobie szczerze, dość wąskiej grupy potencjalnych klientów.

Hypermotard nie jest oczywiście osamotniony w swej odmienności. Podobne eksperymenty z kodem genetycznym supermoto przeprowadziła również m.in. MV Agusta (model Rivale 800), Aprilia (model Dorsoduro), czy przede wszystkim KTM, z kilkoma kolejnymi modelami. W każdym z wyżej wspomnianych przypadków efektem końcowym eksperymentów były szalenie poręczne, zwrotne, bardzo chętne do zabawy motocykle, nadające się zarówno do miasta, jak i ostrego cięcia winkli, czy szeroko pojętej „jazdy kreatywnej”, z użyciem wyłącznie przedniego lub tylnego koła…

NAS Analytics TAG

W krainie zabaw i emocji

Nie jest to oczywiście nowe zjawisko, bo wszystkie wyżej wymienione modele, z Hypermotardem na czele, znamy już przecież od lat. Znamy, choć jak wynika ze statystyk sprzedaży, niezbyt często je kupujemy… Tego typu maszyny wciąż pozostają w cieniu. Są dostępne dla wąskiej grupki zapaleńców, którzy doceniają ich możliwości i przede wszystkim rozumieją, o co w takich motocyklach naprawdę chodzi. Nieco większą popularność, choć również bez szału, zdobyły drogowe supermoto ze znacznie niższych półek cenowych, ale nimi zajmiemy się przy następnej okazji, bo to kompletnie inna bajka.

Hypermotard 950 to zabawa, sportowe emocje i nieskończona frajda z jazdy po zakrętach. Biorąc pod uwagę jego podzespoły, wykończenie oraz cenę, to również pełna ekstrawagancja!

Hypermotard 950 – co nowego?

Nowy model zastępuje obecnego na rynku od trzech lat Hypermotarda 939. Zmieniło się naprawdę sporo, choć rewolucją tego nazwać nie można. Przybyło trochę mocy i ubyło kilogramów. Poprawiono wygląd i pozycję za kierownicą. Przed oczami kierowcy pojawił się kolorowy wyświetlacz TFT. Silnik pozostał ten sam, choć wprowadzono w nim pewne modyfikacje. Poprawiono także mapowanie, co poskutkowało zmianami w krzywej oddawania momentu obrotowego. Do wyporu mamy wersję podstawową oraz droższego i jeszcze lepiej wyposażonego Hypermotarda 950 SP (wszystkie różnice omówię szczegółowo w dalszej części tekstu).

Zmiany w silniku

Jednostka napędowa to niezmiennie Testastretta 11° o pojemności 937 ccm. Moc urosła o kilka koni i w nowym modelu wynosi dokładnie 114 KM. Maksymalny moment obrotowy to 96 Nm, lecz kluczowy jest tutaj fakt, że aż 80 procent tej wartości jest dostępne już od 3000 obr./min. Osiągi silnika są jednakowe dla wersji podstawowej oraz 950 SP.

Ducati Hypermotard zawsze był motocyklem o zadziornym temperamencie oraz chuligańskim wizerunku i taki pozostaje. O ile tylko wybierzesz odpowiedni poziom ingerencji systemów elektronicznych, albo całkowicie je wyłączysz, przednie koło będzie bardzo ochoczo odrywać się od ziemi przy odważnym kręceniu roll-gazem. Jeśli na innych motocyklach nie próbowałeś dotąd jazdy na jednym kole, bo nie czułeś takie potrzeby, albo nie wiedziałeś, jak się za to zabrać, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że na Hypermotardzie szybko zaczniesz to robić.

Hypermotard 950 porywa kierowcę do szalonej, choć w pełni kontrolowanej zabawy od chwili startu. Zadziorny charakter jest wyczuwalny już w dolnym i średnim zakresie obrotów. W teorii pojawiły się dodatkowe 4 KM, a praktyce odmieniony silnik zyskał głównie na płynności przyspieszania.

Czy w poprzednim akapicie napisałem, że zabawa zaczyna się od chwili startu? Ależ to błąd! Zabawa zaczyna się tutaj już od chwili obudzenia silnika do życia! Generowany dźwięk jest fenomenalny na seryjnym wydechu, a w przypadku Hypermotarda 950 w wersji SP, gdzie dostajemy wydech Termignoni, pieszczoty uszu doprowadzają wręcz do ekstazy.

W zestawieniu Hypermotarda 950 z jego poprzednikiem, jednostka napędowa jest lżejsza o 1,5 kg. Oszczędności masy znaleziono dzięki lżejszej pokrywie sprzęgła i alternatora, nowemu wybierakowi biegów, magnezowym pokrywom zaworów i aluminiowym napinaczom pasków. Zmieniły się również przepustnice i elektroniczny sterownik.

Szok poznawczy

Dla każdego, kto nie jeździł na poprzednich Hypermotardach, ani innych motocyklach inspirowanych wyraźnie stylem supermoto, pierwszy kontakt z tą maszyną będzie się wiązać z poważnym szokiem poznawczym. To oczywiście za sprawą bardzo specyficznej pozycji za kierownicą. Siedzimy wyprostowani, bardzo blisko przodu motocykla i zamiast widzieć kierownicę gdzieś przed sobą, mamy ją prawie na brzuchu…

Taka pozycja wymaga oswojenia. Żeby zacząć dobrze się bawić na Hypermotardzie, trzeba po prostu poznać, zrozumieć i zaakceptować jego zasady gry. Z drugiej strony każdy, kto zdążył już przywyknąć do takiej pozycji, czułby się z kolei dziwnie po przesiadce na inne motocykle. Ja, jeżdżąc Hypermotardem, zupełnie niepotrzebnie wciąż przesuwałem tyłek na kanapie do tyłu, instynktownie szukając bardziej naturalnej dla siebie pozycji. Taka już siła naszych przyzwyczajeń.

Zachęcam, byście spróbowali (choćby na jazdach testowych u dealera) i nie zrażali się do pierwszych, dziwnych wrażeń związanych z pozycją. Po czasie docenicie świetną kontrolę i znakomite wyczucie nad tym, co dzieje się z podwoziem motocykla oraz pewność siebie, jaką daje wam na tym sprzęcie szeroka kierownica.

W stosunku do poprzednika, kierownica Hypermotarda 950 została dodatkowo poszerzona, zmieniono też jej kształt. Kanapa jest zwężona i nieco wydłużona. W wersji 950 SP kanapa jest ponadto bardziej wypłaszczona.

Charakterystyczna pozycja oraz krótki rozstaw osi mają również ogromny wpływ na same odczucia z jazdy. Siedząc na motocyklu w ten sposób bardziej odczuwamy prędkość, czy przyspieszenia. Doznania są spotęgowane.

Przyznam szczerze, że nie mieliśmy okazji przetestować prędkości maksymalnej. Wiem, że wynosi ona sporo ponad 200 km/h i przy tak wyprostowanej pozycji, kierowca musi wtedy dość zaciekle walczyć z pędem powietrza... W czasie testów jechaliśmy krótkim odcinkiem autostrady ok. 140 km/h i przy takiej prędkości nie odczułem jeszcze, aby wiatr był dla mnie dokuczliwy.

Szybciej niż myślisz

W przypadku prowadzenia tego motocykla u wielu osób wystąpi jeszcze jeden szok poznawczy. Tym razem szokujący okazuje się potencjał do szybkiej zmiany kierunku jazdy i przerzucania Hypermotarda z jednego zakrętu w drugi. Na torze Maspalomas, gdzie mieliśmy okazję zrobić kilka kółek, czekała na nas niestety tylko jedna szykana. Ale to wystarczyło, by pokazać, co tygrysek lubi najbardziej… Chwilę później mieliśmy kolejną okazję do sprawdzenia Hypermotarda na krętych trasach Gran Canarii.

Ducati Hypermotard to motocykl stworzony do szybkiego pokonywania technicznych sekwencji zakrętów. Robi to z wielką precyzją. I za każdym razem, kiedy myślisz, że było już naprawdę bardzo szybko, okazuje się, że można go przerzucić z boku na bok jeszcze szybciej.

Na wpadanie w zakręty bokami i przejeżdżanie przez nie pełnym slajdem jestem niestety za cienki… Kilka razy spróbowałem ostrych redukcji przed zakrętem i wprowadzenia tyłu w kontrolowany uślizg, ale poza chwilą radości, a czasami również strachu, nie wpłynęło to dobrze na moje tempo i płynność jazdy. Cóż, żeby bawić się w ten sposób, powinienem po prostu więcej czasu poświęcić na trening na supermoto. Póki co, zabawy z przechodzeniem przez zakręty bokami zostawiam wyjadaczom.

Próbkę możliwości motocykla i swoich zaprezentował nam słynny, hiszpański motocyklista Rubén Xaus (były zawodnik MotoGP i WSBK). Wsiadając na nowego Hypermotarda 950 powtórzył wyczyn sprzed 10 lat, kiedy to na ówczesnym Hypermotardzie zapozował do zdjęcia, pokonując zakręt w uślizgu, na kolanie i odrywając przy tym jedną rękę od kierownicy (wspomniane zdjęcia poniżej – ponad 10 lat temu i dziś):

W wersji podstawowej mamy do dyspozycji w pełni regulowany widelec Marzocchi 43 mm oraz regulowany amortyzator centralny Sachs o skoku 150 mm. W droższym Hypermotardzie 950 SP dostajemy regulowany widelec Öhlinsa 45 mm i regulowany amortyzator centralny Öhlinsa o skoku 175 mm. Rozstaw osi wynosi 1493 mm dla wersji podstawowej oraz 1498 mm w wersji SP.

W układzie hamulcowym do pracy zaprzęgnięto tarcze o średnicy 320 mm oraz czterotłoczkowe zaciski Brembo z przodu oraz pojedynczą tarczę 245 mm i dwutłoczkowy zacisk Brembo z tyłu. Precyzja i wyczucie układu hamulcowego stoją na najwyższym poziomie, a działający w zakrętach Cornering ABS zachęca do coraz śmielszego i odważniejszego przesuwania punktów hamowania.

Wspomagacze

W jeździe nowym Hypermotardem ma nas wspierać pokaźny pakiet elektroniki. Oczywiście tę pomoc możemy odrzucić, wyłączając całkowicie kontrolę trakcji, czy kontrolę wheelie.

Do wyboru mamy trzy tryby jazdy: Sport, Touring oraz Urban. W ramach wszystkich trybów możemy dowolnie zaprogramować działanie kolejnych systemów, ustawić poziomy ich ingerencji lub całkowicie wyłączyć. Zmiany pomiędzy trybami są możliwe również podczas jazdy.

Pakiet systemów (zarówno dla wersji podstawowej, jak i 950 SP) został nazwany Ducati Safety Pack. W jego skład wchodzą kolejno: wspomniany już Bosch Cornering ABS (system antypoślizgowy działający również podczas hamowania w zakrętach), wielostopniowa kontrola trakcji DTC oraz regulowany system Ducati Wheelie Control. Ten ostatni zapewnia kontrolę nad unoszeniem przedniego koła podczas ostrego przyspieszania. Kilkustopniowa regulacja systemu pozwala ustawić, do jakiego poziomu przednie koło może się podnosić. Ingerencja nie objawia się brutalnym opadnięciem przodu, ale jego płynnym opuszczeniem na ziemię.

Hypermotard 950 SP – jakie różnice?

Poza już wspomnianym, w pełni regulowanym zawieszeniem Öhlinsa, wersję 950 SP wyróżniają jeszcze m.in. kute felgi Marchesini, czy elementy wykończenia z włókna węglowego, jak przedni błotnik i osłony paska rozrządu. Droższa wersja ma również w standardzie Ducati Quick Shift (DQS), czyli system pozwalający na błyskawiczną zmianę biegów bez użycia sprzęgła w górę i w dół (nie dość, że świetnie działa, to jeszcze w bonusie mamy fajne brzmienia podczas przebijania biegów). Pomóc w pełnym wykorzystaniu sportowego potencjału mają opony z najwyższej półki – Pirelli Diablo Supercorsa SP (w standardowej wersje też jest na bogato, bo Pirelli Diablo Rosso III). Droższą wersję łatwo odróżnicie m.in. po biało-czerwonym malowaniu.

Wszystko z miłości

Trzy żywioły Hypermotarda 950 to miasto, kręte drogi i tory wyścigowe. Jeśli jednak mówimy o torach, to nie o tych szybkich, jak choćby nasz obiekt w Poznaniu, tylko bardziej technicznych. Jednocześnie jest to motocykl dla osób szukających czegoś innego, wyjątkowego, w pewnym sensie unikatowego. Jeśli ktoś chce po prostu kręcić kółka na torze Radom, czy Słomczyn, kupi pewnie używane, niedrogie supermoto, a resztę pieniędzy przeznaczy na opony i treningi. Chcąc szybko jeździć po winklach, do wyboru mamy dziesiątki innych maszyn, nie mówiąc już o motocyklach do miasta. Dlaczego zatem Hypermotard? Oczywiście z miłości! Z miłości do marki Ducati, dźwięku tego motocykla, stylu, wykończenia na poziomie premium, dbałości o detale i wreszcie – z miłości do piękna. Ducati Hypermotard 950, a tym bardziej 950 SP, to szczególny motocykl dla ludzi, którzy naprawdę wiedzą, czego chcą.

Za wersję podstawową trzeba będzie zapłacić 58 900 tys. zł. Specjalna wersja 950 SP to już koszt cena 75 900 zł.

W dniu testów nowego Hypermotarda 950 transmitowaliśmy dla was na żywo, na naszym facebooku. Poniżej można raz jeszcze obejrzeć wspomnianą relację.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
hypermotard 950 power wheelie
NAS Analytics TAG
ducati hypermotardducati tor gran canaria
ducati hypermotard spducati hypermoto testastretta tor
ducati supermotohypermotard 950 do miasta
hypermotardhypermotard 950sp
hypermotard 950 barryhypermotard 950 premiera
hypermotard 950 jazda barryhypermotard 950 red
hypermotard 950 oznakowania poziomehypermotard 950 sp
hypermotard 950 nowyhypermotard guma
hypermotard 950 sp ducatihypermotard ducati styl supermoto
hypermotard gran canariahyp 950 3203
hypermotard na torze wersja sphypermotard palma
hypermotard podczas testow prasowychhypermotard power wheelie
hypermotard sp ducatihypermotard supermoto
test hypermotardhyp 950 3206
IMG 2423test ducati hypermotard 950sp
test ducati hypermotard 950 spducati hypermotard 950
ducati 950ducati hypermoto 950 supermoto test
hepermotard lewy zakrethypermotard 950
hyp 950 3279hypermotard 950 sp test
hyp 950 3750hyp 950 3808
Hypermotard 950 Ruben Xausducati Hypermotard 950 Ruben Xaus
Ruben XausHypermotard 950 ruben na kolanie i okejka
Hypermotard 950 ambienceducati wschod slonca
Hypermotard 950 audi safety carHypermotard 950 audi tt
Hypermotard 950 audi torHypermotard 950 i 950 sp
hypermotard 950 jazdy prasoweHypermotard 950 na torze
hypermotard 950 sp w szereguHypermotard 950 szereg
Hypermotard 950 testy prasoweHypermotard 950 testy premierowe jazdy
ducati na czerwonym dywanieHypermotard 950 dziewczyny
Hypermotard 950 opony pirelliHypermotard 950 opony pirelli diablo
Hypermotard 950 przemowienieHypermotard 950 silnik ducati
Hypermotard 950 tor na gran canariiHypermotard 950 wymiana opon
Hypermotard 950 w gotowosciHypermotard 950 w grupie
Hypermotard 950 w rzedzieHypermotard 950 w szegeru
Hypermotard 950 zaprezentowanyHypermotard 950 zespol
hypermotard premiera 950nowe hypermotardy
prezentacja ducatiprezentacja hypermotard
silnik testastretta hypermotard 950szpaler hypermotardow
ducati hypermotard 950ducati hypermotard 950 1
ducati hypermotard 950 3ducati hypermotard 950 4
ducati hypermotard 950 5ducati hypermotard 950 6
ducati hypermotard 950 7ducati hypermotard 950 8
ducati hypermotard 950 9ducati hypermotard 950 premierowa prezentacja
Hypermotard 950 amortyzator tylHypermotard 950 detale
hypermotard 950 ducati boczneHypermotard 950 ducati gran canaria
Hypermotard 950 kanapaHypermotard 950 kratownicowa rama
Hypermotard 950 lew manetkaHypermotard 950 podwojny wydech
Hypermotard 950 przelacznikiHypermotard 950 rama silnik
Hypermotard 950 silnikHypermotard 950 Static 24
Hypermotard 950 Static 36Hypermotard 950 Static handbar
Hypermotard 950 Static przednia lampaHypermotard 950 Static uklad wydechowy
hypermotard 950 statykaHypermotard 950 tyl
Hypermotard 950 tylna felgaHypermotard 950 tylna lampa
Hypermotard 950 tylne koloHypermotard 950 wahacz
Hypermotard 950 wydechHypermotard 950 zbiornik
zbiornik paliwa hypermotard 950gran canaria tor
Hypermotard 950 SP amortyzator skretuHypermotard 950 SP bok
Hypermotard 950 SP felga tylHypermotard 950 SP kierownica
Hypermotard 950 SP kolorowy wyswietlacz tftHypermotard 950 SP lewy bok
Hypermotard 950 SP na podstawceHypermotard 950 SP na torze
Hypermotard 950 SP ohlinsHypermotard 950 SP polprofil
Hypermotard 950 SP prawy bokHypermotard 950 SP przednie kolo
Hypermotard 950 SP przodHypermotard 950 SP rama kratownica
Hypermotard 950 SP silnikHypermotard 950 SP skapany w sloncu
Hypermotard 950 SP sportowe setyHypermotard 950 SP Static 20
Hypermotard 950 SP statyczneHypermotard 950 SP statyka
Hypermotard 950 SP szachownicaHypermotard 950 SP termignoni
Hypermotard 950 SP torHypermotard 950 SP tor wysciwowy
Hypermotard 950 SP wahaczHypermotard 950 SP wydech termignoni
Hypermotard 950 SP zegaryHypermotard 950 SP 1
Hypermotard 950 przodHypermotard 950 przod ducati
Hypermotard 950 SP przedni wideleczachod slonca
Hypermotard 950 zakretHypermotard na zakrecie
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê